Kultūras notikumus šajā nedēļā studijā Kultūras Rondo pārrunā Ingvilda Strautmane un Zigfrīds Muktupāvels, atgādinot, viņuprāt, interesantākās šīs nedēļas sarunas un iepazīstinot ar spilgtākajām kultūras norisēm nākamajā nedēļā.

31.oktobrī Kr.Baronam ir 180.jubileja. Par godu Dainu tēvam, Turaidas muzejrezervāts 31.oktobrī 10.00 aicina uz akciju-Dziesmu rītu “Kas var dziesmas izdziedāt?” Siguldā Pils un Līvkalnu ielas krustojumā pie Kr.Barona pieminekļa. Ikviens aicināts skandēt vai nodziedāt savu mīļāko tautasdziesmu un izpušķot Dainu tēva pieminekli ar ziediem vai svecītēm. Akcijā piedalīsies Siguldas folkloras kopa “Senleja” un citi Siguldas novada Kultūras centra dziedošie amatiermākslas kolektīvi.

1. novembrī plkst. 13:00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts", vienīgo reizi iespējams noskatīties LKA Dramatiskā teātra aktieru kursa 2015. gada absolventu diplomdarba izrādi "Jokdara Bustera pasaule", kura nominēta šī gada "Spēlmaņu nakts" balvai kā labākā izrāde bērniem un jauniešiem.

Vēl nākamnedēļ turpināsies „Radio mazā lasītava”, kad priekšā lasa nu jau Minhenes kamerteātra aktieris Gundars Āboliņš.

Nākamnedēļ Alises Manro stāsti no krājuma „Dārgā dzīve”, Pētera Struberga atmiņas par Jūrmalu; Tomāša Zmeškala „Mīlestības vēstule ķīļu rakstā” un Emīlijas Lokhārtas „Mēs bijām meļi”.

Šonedēļ runājām ar īpašas grāmatas autori – Margarita Zieda „Andris Freibergs”. Interesanti, no kurienes nācis impulss šādai nopietnai monogrāfijai.

Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors", šopēcpusdien plkst. 16 izskanēs pirmais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi". Koncertprogramma "Saule. Bērni. Rainis" ir Raiņa dzejas muzikāls lasījums no dzejas krājuma "Saules gadi", kuru izspēlēs un izdziedās Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris, sitaminstrumentu nodaļas audzēkņi un ērģelniece Iveta Apkalna. Koncerta veidotāji ir režisore Māra Zaļaiskalns, telpa un tērpi - Ināra Apele, diriģente - Anda Lipska.

31. oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Reformācijas diena, jo tieši šajā datumā 1518. gadā – pirms 497 gadiem Vitenbergā Mārtiņš Luters pienagloja pie baznīcas durvīm savas 95 tēzes. Pieminot šo notikumu, Rīgas Sv Pētera baznīcā pulcēsies mūziķi -  Rīgas kamerkoris Ave Sol (mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis), vokālā grupa Ars antiqua Riga (mākslinieciskais vadītājs Pēteris Vaickovskis), Ilze Metuzāle (harmonijs), Jānis Pelše (ērģeļpozitīvs), Ainārs Paukšēns (čells), Mārtiņš Garkevičs (teobra), Leonards Gotlubs (lauta) un stāstnieks - Orests Silabriedis. Programmā skanēs Mārtiņa Lutera laika himnas, korāļi un motetes, kā arī pasaulslavenu komponistu skaņdarbi, kuru daiļradē komponēti skaņdarbi baznīcai.

Šovakar plkst.20:00  Egils Siliņš ar solo koncertu atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē atklās koncertu ciklu “Dzimuši Latvijā”.  Kopā ar koncertmeistaru, pianistu Māri Skuju, kurš jau vairākus gadus ir Grācas operas repetitors, Egils Siliņš izpildīs Emīla Dārziņa, Jāzepa Vītola, Alfrēda Kalniņa, Jāņa Mediņa, Bruno Skultes, Lūcijas Garūtes un citu latviešu komponistu vokālās lirikas meistardarbus.

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs piedāvā izglītības programmu „30 000 gadu 80 stundās. Mākslas vēstures lekciju cikls”. Šodien,  turpinot iepriekšējās lekcijās iesākto tēmu par Bizantiju un tās kultūras tradīcijām, būs iespēja iepazīties ar Senās Krievzemes mākslu, lielāku uzmanību pievēršot sakrālajai arhitektūrai un ikonu glezniecībai. Pēc tam pievērsīsimies Rietumeiropas mākslai, iepazīstot romānikas stilu un tā lokālās īpatnības Francijā, Vācijā, Itālijā u.c. Noslēgumā tiks aplūkota arī romānikas stila ienākšana Latvijā.

Pauls Bankovskis „80 gadi miera un Austrumzemju gudrība”. – ceļojums laikā. Par vācbaltiešu izcelsmes krievu gleznotāja, ceļotāja, rakstnieka, arheologa, teozofa un mistiķa Nikolaja Rēriha (1874–1947) ierosinātais Miera pakts jeb Pax Cultura, par kuru viņš esot sācis runāt 1929. gadā pēc atgriešanās no ekspedīcijas pa Centrālāziju. „Mana ideja par mākslas un zinātnisko vērtību saglabāšanu galvenokārt balstījās uz starptautiska impulsa radīšanu, lai aizsargātu visu pašu dārgāko, ar ko dzīva ir cilvēce,” par savu ieceri kultūras jomām radīt Sarkanajam Krustam līdzīgu starptautisku aizsardzības un atbalsta organizāciju rakstīja Rērihs.

Islandes latvieši gatavojas 18.novembra svinībām, apmeklē folkloras un vēstures nodarbības, skatās latviešu filmas un cer, ka kādreiz Islandes latviešu biedrībai būs savas pastāvīgas telpas. Viņiem nav pārāk daudz atbalstītāju, taču pašlaik gandarīti, ka atbalstīts projekts „Nacionālās identitātes stiprināšanas pasākumu nodrošināšana Islandes latviešu diasporai”, kas ļauj īstenot  pasākumu plānu no septembra līdz novembrim, arī 18.novembra svinības. Laika apstākļu ziņā skarbajā, taču ļoti skaistajā Islandē ar latviešiem tikās un par kultūru notikumiem interesējās Laima Slava.

Pasaules mūzikas festivāls "Porta" šajā un nākamajā nedēļas nogalē sola izmeklētus koncertus no Eiropas ziemeļiem līdz Āfrikas viducim. Šovakar mūzikas namā "Daile" uzstāsies gruzīnu etno džeza grupa "The Shin" kopā ar latviešu un gruzīnu kopprojektu "Es arī", kā arī aizliegtā čalapartas instrumenta virtuozi no basku zemes "Oreka TX" un laimīgās mūzikas izpildītāji no Portugāles "Oquestrada". 1.novembrī "Oquestrada" koncertēs Ogres kultūras centrā, bet gruzīņu "The Shin" kopā ar "Es arī" uzstāsies Saldus mūzikas un mākslas skolā.

Pirms nedēļas noslēdzās Nacionālais kino festivāls „Lielais Kristaps”. Tā kā šogad bija jauna vērtēšanas sistēma, tad bija arī viedokļu dažādība, vai tā ir  pareiza, ko vajadzētu mainīt. Pirmdien studijā aicinājām gan Latvijas kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāju Reini Kalnaelli, filmu vērtētājus Līvu Eglīti, Agnese Ivani un Bruno Aščuku. Jaunais kinorežisors  Valērijs Oļehno par savu īsfilmu „PA PA” saņēmis trīs Lielā Kristapa balvas: pašam balva par labāko īsmetrāžas spēlfilmu un labākā režisora tituls. Par labāko aktieri atzīts Andris Keišs šajā filmā.

Romantiska gaisotne 31.oktobra vakarā valdīs apmēram 33 Latvijas pilīs un muižās, kur norisināsies ikgadējais Leģendu nakts pasākums. Piemēram, Apriķu muižas pagrabā varēs izgaršot muižkunga zupu, Dundagas pilī cienās ar muižkunga iecienītiem našķiem, Zaļajā Zaļenieku muižā varēs klausīties smieklu leģendas, Cēsu Pilsmuižā varēs iejusties grāfa viesu lomā, bet Krāslavas muižā gaidāms izgaismotu piedzīvojumu vakars, kurā vēlams ierasties ar lāpām, svecēm vai mirdzošām lampiņām, lai dotos gaiņāt pils spokus.

Vidzemes koncertzālē "Cēsis" sāksies mūzikas festivāls "Galantais klavesīns". Svētdien, 1.novembrī, plkst. 17 koncertzālē notiks koncerts "Bahs un Bītli", un tajā piedalīsies klavesīnistes Ieva Saliete un Lelde Krastiņa, kā arī Arigo Štrāls (alts) un Vidzemes kamerorķestris diriģenta Andra Veismaņa vadībā. Programmā: Johana Sebastjana Baha, Riharda Dubras, Dobrinkas Tabakovas skaņdarbi, kā arī "The Beatles" melodijas.